Gerijs Frensione joprojām iedvesmo dzīvnieku aizstāvjus Latvijā

Jurists un dzīvnieku tiesību filosofs Gerijs Frensione savulaik man bija galvenais iedvesmas avots, kas ar saviem argumentiem pirms nu jau vairāk kā 10 gadiem mani padarīja par dzīvnieku aizstāvi. Kad savam topošajam bakalaura darba vadītājam Artim Svecem teicu, ka visvairāk mani interesē fundamentālais jautājums par dzīvnieka statusu, stāvokli likuma izpratnē, viņš ieteica uzmeklēt šo man iepriekš nedzirdēto autoru. Latvijas bibliotēkās 2008. gadā nebija vēl nevienas viņa grāmatas, tāpēc man tās nācās pasūtīt no Zviedrijas un Vācijas universitāšu bibliotēkām, kas bija iespējams pateicoties starp-bibliotēku sadarbības projektam. Par katru saņemto grāmatu bija jāsamaksā viens lats un tā jāatdod atpakaļ nedēļas vai reizēm divu nedēļu laikā. Rezultātā man nācās praktiski pilnā apjomā šīs grāmatas nokopēt, lai pēc tam varu pamazām un rūpīgi ar tām strādāt, rakstot bakalaura darbu.

Galu galā izlasītais (un arī viņa podkāstos un lekcijās dzirdētais) mani tik ļoti iedvesmoja un pārliecināja, ka es biju gatavs latviskot gan viņa sagatavoto brošūru, gan abolicionisma pieejas principus, gan bieži uzdotos jautājumus, gan šo nelielo video un vēl izveidot par viņu šķirkli latviešu Vikipēdijā. Un vēl šķirkli par viņa formulēto abolicionisma pieeju dzīvnieku tiesībām. Un vēl šo un to, ko pa daļai jau esmu aizmirsis. Laikam jau lieki piebilst, ka viņš man bija kļuvis par tādu kā elku, kura darbus centos, cik varēju, ienest arī Latvijas dzīvnieku draugu redzeslokā. Caur viņu es arī uzzināju par citiem autoriem – Roger Yates, Al-Ma’arri, Elizabeth Collins, Corey Wrenn, Trish Roberts, Vegan Freaks un daudziem citiem, no kuriem vairums ir minēti šeit. Diemžēl ar laiku dažādu man līdz galam neskaidru iemeslu dēļ Frensiones attiecības ar daudziem viņa domubiedriem sabojājās un vairs neturpinās. Vienlaikus (bet ne tikai saistībā ar to) sāka zust arī mana interese sekot viņa aktivitātēm, ko pamazām izkonkurēja arī aizvien plašākais dzīvniektiesību autoru skaits internetā. Skumji, bet neko darīt.

Lai nu kā, pat ja viņam neizdevās izveidot vienotu spēcīgu, vienotu abolicionisma kustību, viņa ietekme uz dzīvnieku tiesību kustību, manuprāt, ir diezgan neapšaubāma. Tā rosināja karstas debates par kustības stratēģijām un mērķiem, kas, manuprāt, ir ietekmējis daudzu joprojām aktīvo organizāciju un aktīvistu pieeju. Frensione arī turpina pats darboties, rakstīt grāmatas, uzstāties konferencēs un iedvesmo tulkot viņa tekstus latviešu valodā: Ginta Laviņa (kas ir mana kolēģe Riga Animal Save darbā) savā blogā “Būtnes” nesen publicējusi latviskotu Frensiones eseju par to, ka ikviena dzīvnieka īpašnieks diemžēl drīkst paņemt sev līdzi pat kapā savu kaķi vai suni: “Tu vari nogalināt savu mājdzīvnieku“.

Viņa galvenā doma – kas ietekmējusi manu un daudzu citu dzīvnieku aizstāvju darbu: kamēr vien dzīvnieki likuma skatījumā būs lietas, mantas jeb īpašuma statusā, pār kuru cilvēkam ir tiesības valdīt, ir praktiski neiespējami nodrošināt, ka pret dzīvniekiem izturēsies ar cieņu. Kamēr dzīvniekus var pirkt, pārdot, iznīcināt un patērēt, ar viņiem notiks arī visas pārējās šausmu lietas, par ko regulāri lasām ziņās vai dzirdam no mūsu līdzcilvēkiem. Tikai pārtraucot viņus izmantot kā īpašumu mēs varam cerēt, ka viņi būs tiešām pasargāti no neamatota kaitējuma, novēršamām ciešanām, nežēlības un nogalināšanas – bet tas nozīmē pārtraukt viņus lietot arī uzturā, apģērbam un citiem nolūkiem. Viņa argumentos tas viss ir tikpat nopietni kā laikā, kad es viņu pirmo reizi lasīju – palasiet arī jūs!

2017. g. atradu viņa grāmatu (spāņu valodā) kādā no Bilbao vegāniskajām kafejnīcām un sapriecājos tā, ka vajadzēja bildēt selfiju.

Ja vēlies atbalstīt manu darbu: http://patreon.com/Sndris

Publicējis Sandris

Cenšos vairot labestību pret dzīvniekiem. Par manu darbu un iespēju atbalstīt: http://patreon.com/Sndris

Pievieno komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s